Interdyscyplinarne działania Oskara Zięty łączą w sobie design, sztukę, inżynierię i bionikę. Każdy obiekt, to szczegółowe studium nad właściwościami metalu, technikami jego stabilizacji i optymalizacji formy. To efekty kompletnych procesów - kontrolowanych i swobodnych jednocześnie. To obiekty trwałe, monomateriałowe, ultralekkie. W swych artystycznych formach manifestujące fascynację naturą, nowymi technologiami i przede wszystkim materiałem.
OSKAR ZIĘTA
Architekt, projektant procesów i artysta. Pierwsze prace nad właściwościami stali prowadził na Politechnice ETH w Zurychu. Zafascynowany konstruktywizmem Oskar Zięta postawił sobie pytanie jak mógłby wyglądać świat bionicznych, metalowych konstrukcji z wykorzystaniem potencjału nowych technologii. Konsekwentna praca i zaangażowanie sprawiły, że po niemal dwóch dekadach od pierwszych stalowych pytań, dziś nazywany jest rzeźbiarzem 4.0, a magazyn Wired okrzyknął jego obiekty ?meblami przyszłości?.
Fundamentem osiągnięć Oskara Zięty jest jego autorska metoda formowania stali ciśnieniem wewnętrznym FiDU (niem. Freie Innendruck Umformung). To dzięki niej powstały ikoniczne obiekty, takie jak stołek PLOPP, ULTRALEGGERA, a także architektoniczne rzeźby publiczne: WIR (2017) w Galerii Północnej w Warszawie czy miejski pawilon NAWA na Wyspie Daliowej we Wrocławiu (2017).
Działalność projektowa i artystyczna Oskara Zięty była wielokrotnie nagradzana najważniejszymi wyróżnieniami, m.in. Designpreis Award, Red Dot, Audi Mentor Preis, Must Have, a także nominacją do Schweizer Design Preis. W 2019 roku pawilon NAWA zdobył nominację do prestiżowej europejskiej nagrody Miesa van der Rohe. Ponadto, Oskar Zięta ma na swoim koncie współpracę z takimi markami jak Audi, Architonic, Rado i Pirelli. Jego prace znajdują się w kilkudziesięciu muzeach na świecie, m.in. w kolekcjach Museum für Gestaltung w Zurychu, Pinakotece w Monachium, Muzeum Jerke oraz Centrum Pompidou w Paryżu.
Oskar Zięta mieszka i prowadzi swoje Zieta Studio we Wrocławiu.
Concordia Design
Wyspa Słodowa 7, Wrocław
Wystawa: 29.06 ? 16.07.2023
Godziny otwarcia: 11:00-20:00