7. edycja OKK! design Design od kuchni

Data 14.03.2016

Wstęp

Marcowe, siódme już potkanie z dobrym wzornictwem OKK! design, które odbyło się 14 marca 2016 r. w przestrzeni MYSIA 3 w Warszawie pod hasłem "Design od kuchni" nie skupiało się wyłącznie wokół pomieszczeń, w których gotuje się i spożywa posiłki. Pozwoliło spojrzeć na wzornictwo przemysłowe i projektowanie od środka.

Organizatorzy

 • OKK! PR

Partnerzy

 • Heban
 • Klafs
 • Elfa
 • Studio Prostych Form
 • Peja
 • Cotton&Co.
 • Długa Showroom
 • Mini Bawaria Motors Janki
 • Muppet Shop
 • Ditta Zimmermann

Spotkania z dobrym designem OKK! design już na dobre wpisały się w kalendarze osób związanych z wzornictwem przemysłowym. I cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Świadczyć o tym może fakt, że z każdą edycją przybywa coraz więcej gości. 7. spotkanie, które odbyło się 14 marca 2016 r. w nowoczesnej przestrzeni MYSIA 3. w Warszawie, zgromadziło przeszło 150 osób ? ludzi świata nauki, ekspertów branży wzornictwa przemysłowego, projektantów i architektów oraz miłośników dobrego designu. Były wykłady, wywiady, prezentacje marek oraz polska premiera nowego systemu SPARRING+ firmy Elfa.

Święto miłośników i znawców designu

OKK! design to doskonały czas na prezentację innowacyjnych rozwiązań i zastosowań nowoczesnych materiałów oraz przedstawienie nowych produktów, ale też miejsce wymiany doświadczeń i rozmów o projektowaniu.

Gośćmi specjalnymi byli: dr Krystyna Łuczak Surówka - krytyk designu, kuratorka wystaw, publicystka i wieloletni wykładowca warszawskiej ASP, Robert Majkut ? wielokrotnie nagradzany przez międzynarodowe organizacje branżowe i dziennikarskie oraz ceniony na całym świecie designer, ekspert w projektowaniu dla biznesu, dyrektor generalny w firmie Robert Majkut Design oraz Ewa Czerny - architektka i projektantka wnętrz, współwłaścicielka firmy 3XA oraz prowadząca program "Podzielić M2" w kanale DOMO+.

Swoje produkty i najnowocześniejsze rozwiązania zaprezentowali przedstawiciele firm PEKA, Studio Prostych Form, Elfa oraz Długa Showroom. Można było także zapoznać się z najnowszymi produktami firm KLAFS, Muppetshop, czy kolekcją włoskiej manufaktury mebli kuchennych Aster Cucine z ekspozycji Galerii Ekskluzywnych Mebli HEBAN (premiera 1 marca 2016) oraz nowej marki na rynku - Cotton&Co., która ma w swojej ofercie wygodne i zdrowe angielskie łóżka oraz ręcznie szyte materace.

Goście OKK! design poznali również historię przestrzeni MYSIA 3, która pierwotnie była siedzibą Urzędu Cenzury, a obecnie jest miejscem skupiającym sklepy z modą, akcesoriami, biżuterią czy wyposażeniem wnętrz, a także przestrzenią kreatywną dla ludzi ze świata kultury i sztuki.

Premiera SPARRING+

Podczas OKK! design miała miejsce premiera kolekcji systemu do przechowywania SPARRING+ firmy Elfa, mającego zastosowanie w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu: od wnętrz prywatnych poprzez przestrzenie biurowe po pomieszczenia pomocnicze i garaże. Wyróżnia go całkowita dowolność doboru elementów oraz możliwość zawieszania oraz przewieszania szafek i półek w nieskomplikowany i szybki sposób. System oparty jest na pionowych szynach, do których mocowane są szafki, półki, haczyki, magnesy i dodatkowe akcesoria, takie jak pudełka, organizery czy kosze. Co ważne, wszystkie elementy systemu powstają w fabrykach w Polsce oraz Szwecji. Producent udziela na nie 10-letnią gwarancję

Materiał przyszłości

Goście mieli także okazję zobaczyć osobiście, dotknąć i poznać cechy innowacyjnego materiału przyszłości EcoMalta, który ma wszechstronne zastosowanie - nie tylko w projektowaniu wnętrz czy mebli. Jest to rodzaj elastycznej i jednocześnie trwałej zaprawy, którą po rozrobieniu w wodzie, można pokrywać wszelkie powierzchnie. Po stwardnieniu tworzy wytrzymałą i trwałą powłokę. Przedstawiciele Studia Prostych Form, które ma w swojej ofercie ten multifunkcyjny produkt podkreślają, że jest on ekologiczny, zdrowy i posiada wszelkie certyfikaty zielonego budownictwa.

Jak to z designem było?

Dr Krystyna Łuczak Surówka, znany i ceniony historyk sztuki oraz krytyk designu, podczas wykładu rozpoczynającego OKK! design, przybliżyła ideę, sens powstania oraz rozwój designu na przestrzeni dziejów. Zwróciła uwagę, że jeszcze na przełomie XIX i XX w. nie było mowy o projektowaniu przemysłowym. Przedmioty miały przede wszystkim spełniać swoje funkcje od strony technicznej, co nie zawsze musiało to być przy okazji estetyczne. Wraz z rozwojem przemysłu rosło zapotrzebowanie na rzeczy nie tylko funkcjonalne, ale przy okazji ładne.

- Estetyka zawładnęła wyobraźnią ludzi i przyjęła się - powiedziała dr Krystyna Łuczak-Surówka.

- Tak naprawdę to my generowaliśmy te zmiany - zwróciła uwagę ekspertka. - Zapragnęliśmy, aby przedmioty, które nas otaczają, komunikowały się z nami bezpośrednio, osobiście. Świat nigdy by się nie zmienił, gdybyśmy my się nie zmieniali.

Robert Majkut w relacjach z klientami

Pełen zabawnych historii, interesujący i niecodzienny - tak można w skrócie podsumować wykład światowej sławy designera, Roberta Majkuta. Temat przewodni OKK! design - "Design od kuchni" oraz zbliżające się 20-lecie firmy Robert Majkut Design były doskonałym pretekstem do podsumowania działalności projektanta pod kątem współpracy z różnymi klientami. Majkut w barwny i ciekawy sposób opowiadał o swoich doświadczeniach z usługodawcami. Z przymrużeniem oka podzielił ich na kategorie i udzielał rad, jak sobie radzić w biznesowych relacjach z nimi. Wykład podsumował bardzo mądrymi słowami, że bez względu na to z jakim klientem mamy do czynienia i jak trudne są przypadki, dobrego projektanta zawsze powinny wyróżniać jakość, profesjonalizm, niezłomność, celowość pracy oraz wartości, które są niezmienne.

Wnętrzarskie rewolucje od kuchni

Kolejnym barwnym akcentem był wywiad prowadzącej spotkanie OKK! design prezenterki telewizyjnej Anny Dec z projektantką wnętrz Ewą Czerny współtworzącą program Podzielić M2 w DOMO+. Goście mogli poznać od kuchni etapy i tajniki powstawania programu oraz dowiedzieć się jak trudną, choć przynoszącą wiele satysfakcji i przyjemności, sztuką jest projektowanie wnętrz i ich urządzanie w bardzo krótkim czasie, na potrzeby realizacji telewizyjnych.

7. edycja OKK! design zakończyła się rozdaniem upominków i nagród ufundowanych przez organizatorów partnerów wydarzenia. Była doskonałym pretekstem do wymiany doświadczeń i spotkania się w jednym miejscu ludzi związanych z designem oraz projektowaniem wnętrz o czym świadczyć mogły niekończące się rozmowy w kuluarach.

 

Partnerzy 7. edycji OKK! design: HEBAN Ekskluzywne Meble, Aster Cucine, Klafs, Elfa, Bawaria Motors Janki, Studio Prostych Form, Cotton&Co., Peka, Mysia 3., Ditta Zimmermann, Długa Showroom, Muppetshop, Mjud, Avant, Herba Thea, John Lemon, 3XA, Klinika Piękna Essence, KOD

Patroni medialni: Weranda, USTA, Nowy Magazyn dla architektów, projektantów, designerów, Wnętrze, Home Square, Urzadzamy.pl, Archimania, Meble.pl, Archirama.pl, Biznes.meble.pl, EkspertBudowlany.pl, DOMO+, Foorni.pl, Enter The Room, PLN Design, TheMag.pl, PSPW, DOMIDECO, Designetka.pl, Ewa&Wnetrze.pl