Podłoga jest bazą projektu. Dlatego zanim jeszcze ten powstanie, ważne jest jak będzie ona wyglądać i w jaki sposób będzie użytkowana. Co trzeba wiedzieć wybierając podłogę drewnianą do wnętrz oraz z jakimi firmami warto współpracować opowiada architekt Ida Mikołajska z MIKOŁAJSKAstudio.
Deska podłogowa jest materiałem bądź co bądź kosztownym, dlatego poświęcamy jej dużo uwagi już na początku projektu. Bardzo często, jeszcze zanim zaczną powstawać jakiekolwiek konkrety, wiemy, że podłoga będzie drewniana i jakie mniej więcej będzie miała wybarwienie. Punktem wyjściowym są zawsze oczekiwania klienta i do tego dostosowujemy resztę projektu. Jeżeli więc drewniana podłoga pojawia się w projekcie, to wielokrotnie jest tak, że staje się podstawową bazą, materiałem, do którego dobieramy inne rzeczy. Często Z góry wiemy (na podstawie wywiadu z inwestorem) czy będziemy pracować na jasnym czy na ciemnym drewnie, albo że będą to różne jego odcienie, dlatego najpierw wybieramy konkretny wzór podłogi. To do niej stolarz dopasowuje także kolorystykę mebli.
Deski olejowane i lakierowane
Warto zwrócić uwagę na to, że naturalne drewno może być zabezpieczone na dwa podstawowe sposoby. Może być albo lakierowane, albo olejowane. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady. Każdy powinien to rozważyć w stosunku do swoich możliwości i oczekiwań, ale jest też druga kwestia. Ten sposób zabezpieczenia warunkuje, jak ta deska wygląda. Dlatego dane wybarwienie, a tych wybarwień jest bardzo dużo, więc naprawdę jest w czym wybierać, charakterystyczne jest dla sposobu impregnacji. Deska lakierowana wygląda trochę inaczej niż ta olejowana, dlatego ich wybarwienia się nie pokrywają. Niekiedy są podobne odpowiedniki, ale niektórych w ogóle się nie da uzyskać, tak żeby efekt był tożsamy.
Podłoga a styl wnętrza
Zazwyczaj do wnętrz klasycznych wybierana jest podłoga bardziej delikatna - trochę jaśniejsza lub nieco ciemniejsza, ale raczej nie rustykalna. I zazwyczaj w delikatniejszym kolorze albo zbliżonym do naturalnego dębu albo trochę rozbielonym, czasem subtelnie przyciemnionym. Ale to nie jest reguła! Podłogą bowiem możemy dodać wnętrzu pewnego charakteru. Jeśli więc mamy klasyczne, eleganckie wnętrze i do tego wybierzemy podłogę troszkę bardziej wyrazistą, to jesteśmy w stanie tym materiałem lekko je podkręcić. Dodać pazura, takiej werwy, że nawet klasyczne wnętrze wydaje się bardzo współczesne.
Owocna współpraca
Od ponad 4 latach pracujemy na podłogach od Parkiet Hajnówka. Bardzo cenimy sobie tę współpracę. Wcześniej pracowaliśmy na różnych podłogach i niestety mieliśmy z nimi problemy jakościowe. Były to problemy z komunikacją z producentem, kwestie niezgodności realizacji z zamówieniem albo z reklamacjami. Osobiście bardzo lubię podłogi drewniane i są one dla mnie ważnym elementem wykończenia wnętrza, ale realizacja lubiła sprawiać problemy zanim nie znaleźliśmy odpowiedniego partnera.
Firmę spotkaliśmy na targach i stwierdziliśmy, że spróbujemy. To był wstęp do bardzo udanej współpracy. Bardzo dobry krok i od tej pory wiemy, że mamy firmę, na której można polegać. To jest niezwykle ważne w biznesie wykończeniowo-remontowym, żeby z firmą się dobrze pracowało. Oczywiście musi być dobry produkt, cena, która jest na odpowiednim poziomie w stosunku do danej półki produktu, ale bardzo ważna jest też obsługa.
Dlaczego ich lubimy?
Bo jest z nimi bardzo dobra komunikacja. Jeżeli zapowiedzą, że dostarczą towar w jakimś terminie, to oni to robią. Nawet, jeśli byłoby opóźnienia, to na pewno mielibyśmy telefon w tej sprawie. A nie jest to regułą w branży! Tutaj ta współpraca jest bardzo fairplay. Jako że jesteśmy ich stałymi klientami i współpracujemy już długi czas - wydaje mi się, że ta współpraca obustronnie jest naprawdę fajna. Dotyczy to także feedbacków, jakie dostajemy od parkieciarzy. Oni także lubią pracować na Parkiet Hajnówka, szczególnie jeśli mówimy o jodełce francuskiej, którą się kładzie trudniej. Producent ten maszynowo, precyzyjnie docina deskę, tak że na tym krótszym, skośnym boku mamy też pióro i wpust. Niektóre deski, innych marek, cięte w jodełkę nie mają łączeń na tym krótszym boku i to powoduje, że trudniej się je układa i automatycznie jest większa szansa, że podłoga nie będzie idealnie zamontowana/położona. A tutaj ta jodełka jest bardzo dobrze przygotowana. W związku z tym, wybór tej podłogi to nie tylko kwestia łatwości montażu dla parkieciarza, ale również ostatecznego efektu.
Podłoga piękna na lata
Generalnie nie mamy reklamacji. Nie możemy jednak założyć, że to są niezniszczalne podłogi, że to materiał, który będzie taflą po wsze czasy. Nie, to jest podłoga z naturalnego drewna i ona będzie się starzeć, będzie się niszczyć, ale produkt wysokiej jakości z czasem nabiera patyny, dobrze się starzeje. Mimo uszkodzeń, zarysowań, jeżeli będziemy dbać o tę podłogę, to ona będzie wyglądać dobrze. Są też różne wykończenia deski i wiadomo, że te bardziej wygładzone, będą również bardziej narażone na widoczność ewentualnych rys, które powstaną. Na podłogach wstępnie już postarzonych głęboką szczotką dużo mniej będzie widać ten nieuchronny upływ czasu.
Do koloru, do wyboru
W ofercie Parkiet Hajnówka odnajdziemy zarówno deski do układania na podkład o różnych szerokościach - i większe, i mniejsze, jak i małe klepki do układania w jodełkę klasyczną, czy w inny wzór. Producent posiada też jodełki: francuską i węgierską, docinane pod kątem 45 bądź 60 stopni. Wiem też, że jeżeli byłaby potrzeba zamówienia jakiegoś dodatkowego elementu, nietypowego kształtu deski, to istnieje taka możliwość. Wiadomo, że będzie to zupełnie inaczej wyceniane i na pewno będzie dłuższy czas realizacji, ale oni są dość elastyczni i zamówienie zostałoby zrealizowane.
Deski z charakterem
Podłogi są zróżnicowane również wizualnie. Jest taka seria specjalna, nazywa się Puszczańskie Uroczyska i te deski są bardziej charakterne. Powstają często w dłuższym procesie produkcji, gdzie są opalane, wędzone, pokrywane kilkoma barwnikami, szczotkowane w różnej kolejności. Niektóre z tych desek też się ługuje, tak aby uzyskać ciekawe, niespotykane nigdzie kolory. To daje bardzo ciekawe efekty aranżacyjne.
Myślę, że nie jest to innowacyjna deska, zupełnie inna niż wszystkie. Produkt jest na rynku już od wielu, wielu lat i tutaj mniej chodzi o innowację, a bardziej o jakość i obsługę klientów, która jest na bardzo wysokim poziomie. Innymi słowy bycie firmą/producentem postrzeganym jako "solidny" - godny zaufania.