Grzejnik w łazience to nie tylko ciepło. Liczy się także komfort, jaki zapewnia przy codziennym korzystaniu z tego pomieszczenia oraz dobry, jakościowy design. Co powinniśmy wiedzieć wybierając grzejnik do łazienki podpowiadają architekci z pracowni Interiorsy.
Łazienka to jedno z tych pomieszczeń, którego aranżacja potrafi przyprawić o zawrót głowy. Bez względu na to, czy urządzamy ją od nowa, czy też robimy remont, wymaga ona dobrego projektu, starannie zaplanowanych funkcji i skrupulatnie przemyślanego wyboru wyposażenia. Ważny jest także odpowiedni dobór detali, tak by podkreślały charakter aranżacji. Należy przy tym pamiętać, że w nawet idealnie urządzonej łazience, efekt końcowy może zepsuć źle dobrany grzejnik. Dlatego przy wyborze odpowiedniego modelu należy wziąć pod uwagę zarówno jego walory funkcjonalne, jak i estetyczne.
Ogrzewanie to nie wszystko. Funkcje grzejników łazienkowych
- Wybierając grzejnik do łazienki powinniśmy uwzględnić wszystkie funkcje, jakie ma on pełnić. Poza podstawową funkcją grzewczą ważny jest także tzw. komfort termiczny, czyli możliwość szybkiego podniesienia ciepłoty w pomieszczeniu, tak by w krótkim czasie i przy minimalnym zużyciu energii, uzyskać pożądaną temperaturę. Szybkie, wydajne i ekonomiczne sterowanie ciepłem oraz jego równomierną dystrybucję zapewnią indywidualnie dopasowane do każdego modelu termostaty, czy programatory. Możliwość dokładnego regulowania lub ustawiania w zależności od potrzeb temperatury w łazience zapewnia równomierne odczucie ciepła przed i podczas brania prysznica czy kąpieli w wannie, ale także unormowanie wilgotności powietrza, tak by w trakcie korzystania z niej nie parowały lustra czy ścianki kabiny. Dodatkowo grzejnik w łazience powinien posłużyć nam do szybkiego wysuszenia ręczników czy niedużego prania. Nie zapominajmy przy tym, że jest on znaczącym elementem wystroju. Grzejnika w łazience po prostu nie da się ukryć. Dlatego powinien on pełnić także funkcje dekoracyjne, przykuwać uwagę ciekawym wzornictwem, być ozdobą wnętrza ? wyjaśniają architekci Marta Iglewska i Radosław Wójcik z pracowni Interiorsy.
Skąd ta moc? Źródła zasilania
Zanim jednak wybierzemy konkretny model grzejnika do naszej łazienki, powinniśmy ustalić, w jaki sposób będzie on zasilany. Do wyboru mamy trzy zasadnicze opcje - grzejniki wodne, które podłącza się bezpośrednio do instalacji centralnego ogrzewania, grzejniki elektryczne, działające na prąd oraz grzejniki wodno-elektryczne z dodatkową grzałką. To jednak nie wszystkie możliwości. W ofercie renomowanych producentów, takich jak Vasco odnajdziemy bowiem grzejniki z tzw. blowerem. Zamontowana dmuchawa o mocy 1000 Wat całkowicie odmienia sposób ogrzewania łazienki, ponieważ dzięki niej żądana komfortowa temperatura jest osiągana niemal natychmiast. Można więc ogrzewać to pomieszczenie tylko wtedy, gdy się z niego korzysta, a to z kolei znacznie obniża rachunki. Zupełnie nowym na rynku rozwiązaniem jest także szklany grzejnik elektryczny na podczerwień E-TECH Vasco. Działa on na zasadzie radiacji, a nie konwekcji. W pewnym stopniu można go przyrównać do pracy sauny na podczerwień. Przy czym, grzejnik na podczerwień emituje promieniowanie cieplne, które ogrzewa bezpośrednio ludzi i przedmioty w pomieszczeniu, a nie powietrze. Dzięki temu nie ma strat ciepła spowodowanych ruchem powietrza, zużywa więc o 30-50% mniej energii niż tradycyjny grzejnik konwekcyjny.
Liczy się każdy centymetr. Moc grzewcza
Aby optymalnie nagrzać pomieszczenie, a jednocześnie nie przepłacać na kosztach ogrzewania powinniśmy także starannie wyliczyć jego moc grzewczą. Powinna być ona dopasowana do wielkości pomieszczenia, jego stanu (stare budownictwo wymaga większej mocy) oraz dodatkowych funkcjonalności.
- Jednym z kluczowych kryteriów doboru grzejnika jest jego moc. Aby ją określić należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak temperaturę zasilania i powrotu wody w instalacji c.o., temperaturę, którą chcemy uzyskać w łazience oraz zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia. Przyjmuje się, że na 1 mkw. powinno przypadać 100-130 W mocy grzejnika. Pamiętajmy przy tym, że temperatura w łazience powinna być nieco wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach, a jeśli grzejnik ma służyć także do osuszania ręczników, jego moc należy podnieść od 10 do 20% - doradzają arch. Marta Iglewska i arch. Radosław Wójcik.
Wszystkie światła na design. Materiały i wzornictwo
Równie istotny jest wybór materiału, z którego wykonany jest grzejnik. Ma on też zasadniczy wpływ na źródło jego zasilania. Poza wspomnianym już szklanym grzejnikiem E-TECH w ofercie Vasco znajdziemy grzejniki stalowe i aluminiowe z zasilaniem wodnym lub wodno-elektrycznym oraz tylko elektrycznym. Materiał, z którego wykonany jest grzejnik ma wpływ także na jego formę, nie determinuje jednak estetyki. Wręcz przeciwnie, Vasco umiejętnie wykorzystuje walory każdego z tych materiałów, tworząc modele przypominające dzieła sztuki. Dobrym przykładem są tu aluminiowe grzejniki Beams Mono i stalowe Niva. Oba modele, choć wykonane z różnych materiałów, zachwycają swym wzornictwem, przyciągając wzrok i skupiając na sobie uwagę. Każdy jednak na swój sposób. Minimalistyczne pionowe grzejniki Beams Mono wyróżnia płaska powierzchnia profil o szerokości 150 mm. Dzięki różnym rozmiarom i bogatej kolorystyce można je dowolnie zastawiać tworząc tym samym artystyczne instalacje ścienne. Co więcej, ich wyrazistej linii nie zaburzają żadne zawory termostatyczne, a wszelkie elementy mocowania zostały dokładnie ukryte. Z kolei Niva ma całkowicie płaską płytę czołową, a jego konsole montażowe w kolorze antracytowym sprawiają wrażenie, że grzejnik lewituje na ścianie. Powieszony na ścianie o tym samym kolorze może płynnie wtopić się w tło, lub też, dobrany na zasadzie kontrastu, stać się pierwszoplanową dekoracją w łazience. Warto też wspomnieć, że model ten dostępny jest w wersji łazienkowej. Niva Bath jest odsunięty od ściany o 325 mm, oferując dodatkową przestrzeń z półkami i wieszakiem, która może posłużyć do przechowywania czy szybkiego osuszenia ręczników i ubrań. Przykłady dobrego wzornictwa jednak można mnożyć wspominając takie modele grzejników dekoracyjnych Vasco, jak Carré, Bryce czy Zaros. Wybór konkretnego zawsze zależy od naszych indywidualnych gustów i stylistyki wnętrza.
- Czasy, kiedy grzejnik w łazience po prostu był, dawno minęły. Dziś jest on istotnym elementem wystroju, dlatego ważny jest dobry, jakościowy design. Jego forma i kolorystyka muszą w pełni wpisywać się w założenia stylistyczne projektu tego pomieszczenia. Nie znaczy to jednak, że ma pozostawać niewidoczny. Wręcz przeciwnie, nowoczesne wzornictwo dostępnych na rynku modeli, zachęca by go wyeksponować, a bogata gama kolorów i wykończeń w znaczny sposób to ułatwia. W ten sposób współczesne grzejniki stają się dziełami sztuki użytkowej ? dodają architekci z pracowni Interiorsy.
Praktycznie wszystko ? pomocne akcesoria
Jak niejednokrotnie już wspominaliśmy grzejnik w łazience często służy jako miejsce do osuszania ręczników czy drobnego prania. I choć w tej roli doskonale sprawdzają się grzejniki drabinkowe, takie jak z dedykowanej do łazienki serii Bathline Vasco czy Aster, nie jest to jedyne dostępne rozwiązanie. W ofercie producenta znajdziemy także płaskie grzejniki z opcjonalnymi wcięciami do zawieszania ręczników jak dekoracyjny model Oni, ale też specjalne relingi i relingo-półki. I tak np. relingo-półka Multi Plus Vasco poza funkcją zdobną, jest także niezwykle praktycznym elementem wyposażenia. Montowana częściowo na ścianie zapewnia one dodatkowe miejsce na łazienkowe bibeloty, a ukryte za dekoracyjnym panelem wieszaczki pozwalają odwiesić ręcznik, nie przysłaniając przy tym urody grzejnika. Dzięki takim rozwiązaniom możemy cieszyć się ciepłą, funkcjonalną i piękną łazienką na co dzień.
Więcej informacji o VASCO Group na stronie: www.vasco.eu