Jak wygląda wnętrze stworzone z dbałością o detal, szacunkiem do historii i miłością do natury? Oto opowieść o wyjątkowym miejscu, które łączy modernistyczne inspiracje, harmonię z otoczeniem i domowe ciepło. Opowieść o Gdyni, historycznych kamienicach i niezwykłej osobowości projektantki Doroty Terleckiej, która zaprojektowała to wnętrze dla siebie i swoich bliskich.
Gdynia to miasto, które łączy w sobie wyjątkowy modernistyczny klimat, bliskość natury i energię sprzyjającą twórczej pracy. Dla projektantki Doroty Terleckiej, właścicielki pracowni Biuro Kreacja, która od lat z pasją realizuje swoje zawodowe wizje, Gdynia to coś więcej niż tylko miejsce zamieszkania. "Gdynia jest dla mnie idealnym miejscem do mieszkania. Mamy tu morze, las, kino i muzea w zasięgu ręki. Wszystko ma ludzką, przyjemną skalę - nie przytłacza, ale też pozwala na wiele aktywności" - mówi z przekonaniem.
Choć ma za sobą wiele przeprowadzek, sercem zawsze była związana z tym miastem. "Studia spędziłam w Łodzi, ale zawsze wiedziałam, że wrócę do rodzinnego miasta" - podkreśla. Około rok temu podjęła decyzję o sprzedaży domu i przeprowadzce z rodziną oraz psem do mieszkania bliżej centrum. "Część rodziny i znajomych łapała się za głowę, bo większość marzy o własnym ogródku. Ja natomiast wiedziałam, co jest mi potrzebne. Nie spędzam w domu wiele czasu - lubię wychodzić, spotykać się z ludźmi, podróżować i mieć kontakt z naturą. Gdynia oferuje to wszystko na wyciągnięcie ręki".
Wybór dzielnicy nie był przypadkowy. Projektantka zdecydowała się na miejsce, które pozwala cieszyć się bliskością zarówno centrum, jak i natury. "Wybrałam dzielnicę blisko centrum, tak abym mogła pójść na spacer do lasu i nad morze" - tłumaczy.
Modernistyczny klimat w historycznym budynku
Mieszkanie Doroty znajduje się w budynku z lat 30., na ostatniej, drugiej kondygnacji. Dzięki ekspozycji na trzy strony świata, wnętrze jest niezwykle słoneczne. "Mieszkanie ma prosty, jasny układ: salon połączony jest z kuchnią, a do sypialni prowadzą dwuskrzydłowe przeszklone drzwi. Optyczne połączenie tych dwóch pomieszczeń powiększa przestrzeń i zapewnia światło dzienne od rana do wieczora. W sypialni dodatkowo znajduje się kominek, co wprowadza przytulny klimat" - opowiada.
Projektując wnętrze dla siebie Dorota, świadomie podjęła decyzję o zachowaniu niektórych oryginalnych elementów. "Nie chciałam na siłę wyrzucać wszystkiego, co pozostawili poprzedni właściciele. Zostawiłam dębowy parkiet i część stolarki drzwiowej. Jednak podział przestrzeni to mój pomysł - wcześniej były tu tylko dwa pokoje, teraz mieszkanie podzielone jest na trzy strefy, co lepiej odpowiada moim potrzebom".
Harmonia historii i nowoczesności
Wnętrze mieszkania czerpie inspiracje z modernizmu, z którego słynie sama Gdynia, co widać w detalach - łukowe wykończenia zabudowy w salonie czy meble z lat 30. "Dużą rolę odgrywają tu naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy zieleń. Połysk szklanej, zabytkowej witryny przełamuje matowa sofa z nubuku" - zauważa.
Styl wnętrza to efekt długiego procesu i przemyślanych decyzji projektowych. "Lubię stylistyczny mix - rzeczy nowych z elementami, które noszą na sobie odcisk historii. Krzesła i stół pozostawili mi poprzedni właściciele. Część mebli sama zaprojektowałam, część kupiłam, ale nie spieszyłam się. Po kilku przeprowadzkach wiem, że czasem lepiej poczekać, zobaczyć, co jest naprawdę potrzebne, i kupić coś wartościowego" - tłumaczy.
Kolorystyka mieszkania to harmonijna gra odcieni bordo, zieleni i ciepłego dębowego drewna. To wszystko - naturalne materiały, historia w detalach i przemyślana aranżacja - tworzy niepowtarzalny klimat tego wnętrza. "To miejsce, w którym czuję się dobrze. Daje mi przestrzeń do życia, pracy i odpoczynku - a jednocześnie jest pełne życia i historii, która mnie inspiruje". To także miejsce, które najlepiej odzwierciedla barwną osobowość i filozofię projektowania Doroty Terleckiej.
Projekt: Dorota Terlecka, Biuro Kreacja
Foto: Alka Murat