Do 19 sierpnia 2018 r. w stołecznym Instytucie Wzornictwa Przemysłowego możemy podziwiać wystawę "Steps Ahead - Wzornictwo w Polsce i na Węgrzech po roku 2000". OKK nie mogło się na niej nie pojawić! Ta niezwykle przekrojowa prezentacja polskiego i węgierskiego designu przedstawia blisko 100 projektów, wykorzystując eksponaty, fotografie oraz filmy wideo poświęcone poszczególnym realizacjom. Dobór ekspozycji unaocznia dynamiczny rozwój wzornictwa w obu krajach.
Z racji tego, że wystawa koncentruje się na wzornictwie przemysłowym, stanowi odwzorowanie potencjału gospodarczego Polski i Węgier. Naszym zdaniem spośród licznych eksponatów na szczególną uwagę zasługuje prezentacja projektów polskich mistrzów świata designu poświęconego wystrojowi wnętrz. Kuratorzy przedstawiają m.in. unikatowy fotel TULLI projektu Tomka Rygalika z 2015 r., kultowy stołek PLOPP Oskara Zięty z 2005 r., wyjątkowy fotel RM58 z 2012 r. projektu Romana Modzelewskiego (Vzór) oraz innowacyjne krzesło mPOSITION producenta Profim. Ekspozycja obejmuje również designerską lampę owijkę WRAPPIE z 2010 r. projektu KABO&PYDO. Spośród węgierskich realizacji największe wrażenie wywarły na nas efektowne panele oświetleniowe LBS-mmv o lekkiej konstrukcji projektu Arcus Studio. Znajdziemy tu również projekty związane z transportem, ceramiką, narzędziami, AGD, sprzętem medycznym i sportowym, zabawkami oraz instrumentami muzycznymi.
Wystawę "Steps Ahead" zorganizowało Stowarzyszenie Węgierskich Artystów i Projektantów, wspierane przez Narodową Fundację Kultury, oraz Instytut Adama Mickiewicza w ramach POLSKA 100 - międzynarodowego programu kulturalnego towarzyszącego setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Stała się ona wynikiem współpracy polsko-węgierskiego duetu. Jej kuratorami są znawcy designu z obu państw: prof. Michał Stefanowski (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, kierownik Katedry Projektowania na Wydziale Wzornictwa) oraz prof. Gyula Ernyey (pionier badań i edukacji w zakresie historii i teorii węgierskiego designu).
Za aranżację ekspozycji odpowiadało cenione warszawskie studio projektowe - Studio Robot. Tworzą je wybitni absolwenci Wydziału Wzornictwa stołecznej ASP, członkowie Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych: Karolina Chyziak, Krzysztof Czajka i Łukasz Wysoczyński. W swoich projektach łączą oni bogate doświadczenie z zakresu wzornictwa przemysłowego, grafiki, projektowania wnętrz i wystawiennictwa, współpracując zarówno z instytucjami kultury, jak i z klientami indywidualnymi. Identyfikację wizualną przygotował Maciek Sobczak. Wydarzeniu towarzyszy publikacja.
Na wystawę zapraszamy do Instytutu Wzornictwa Przemysłowego przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie. Ekspozycja czynna jest do 19 sierpnia 2018 r.