Co prawda jasne przestrzenie zdominowały ostatnio trendy wnętrzarskie, jednakże ciemne wnętrza nadal cieszą się powodzeniem, a szczególnie łazienki. Te ostatnie stają się eleganckimi salonami kąpielowymi, nawet gdy metraż za tym nie przemawia? Jak zatem urządzić łazienkę w ciemnych barwach, by była piękna i funkcjonalna?
Najważniejszą rolę w aranżacji łazienki odgrywa przemyślany projekt. Łazienka w ciemnych barwach jest dużym wyzwaniem również dla projektantów, dlatego niezbędne jest tu przemyślenie wszystkich funkcji jak i materiałów.
Tło to podstawa
Najważniejszymi elementami wystroju ciemnej łazienki są ściany i podłogi, to one są podstawą aranżacji i nadają klimat całemu wnętrzu. Duże płytki w odcieniach czerni, grafitu, szarości będą idealnym tłem dla pozostałych elementów. Możemy tu postawić na jednolite gładkie powierzchnie, albo urozmaicić je wprowadzając różne faktury i struktury. Drobna mozaika lub ryflowania mogą wyznaczać strefę prysznica, bądź stanowić jedynie dekor na wolnej ścianie.
Wybierając płytki do łazienki warto wziąć pod uwagę łatwość utrzymania ich w czystości. Szczególnie ważne jest to w okolicach dużego kontaktu z wodą, która jak wiadomo lubi pozostawiać po sobie ślady, nie zawsze łatwe do usunięcia.
Światła błysk
Odpowiedni dobór oświetlenia pozwoli stworzyć w ciemnej łazience prawdziwy spektakl iluminacji. Podświetlane sufity, listwy ledowe za lustrem, czy zamieszczone na ścianie, pozwolą wyeksponować fakturę płytek, a ciemne barwy podkreślą ten efekt, tworząc przyjemny intymny klimat. Poza rozmieszczeniem punktów oświetleniowych ważny jest też dobór barwy światła. Zbyt ciepła wprowadzi mocne żółte tony, które zniweczą cały wizualny efekt. Dlatego lepiej wybierać te chłodne, które podkreślą kolor płytek i mebli.
Meble nie tylko na wymiar
Skoro mamy już zaaranżowane ściany, podłogi i oświetlenie pora na meble i pozostałe elementy wyposażenia łazienki. Ciemne tło doskonale wyeksponuje meble łazienkowe. Odnajdą się tu zarówno białe jak i kolorowe kolekcje, a także te w barwie naturalnego drewna. Ceramikę wybieramy oczywiście pod kolor i styl mebli. Na rynku dostępne są już różne odcienie umywalek i misek WC, dzięki czemu mamy swobodę aranżacji. Gotowe modułowe systemy meblowe pozwolą na dopasowanie ich do wielkości łazienki, bez konieczności zamawiania ich u stolarza. Marka Devo proponuje kolekcję MODUS projektu Krzysztofa Chróścielewskiego z ASP. System złożony jest z modułowych szafek z drzwiami i szufladami, wnęk oraz półek umożliwiających konfigurowanie wielu różnorodnych zestawów łazienkowych. Posiada oryginalne i innowacyjne elementy do wyposażenia poszczególnych części łazienki - zabudowę stelaża podtynkowego WC, czy szafkę do zabudowy pralki. Wykończenia z naturalnego bukowego drewna ocieplą surowe i ciemne wnętrze łazienki.
Na ciemnym tle pięknie prezentują się również białe meble. Kolekcja Gloria Style z ryflowanymi frontami, to elegancja sama w sobie. Drobne ryfle idealnie odbijają się na ciemnych płytkach wprowadzając wielowymiarowość do wnętrza. Dobrana w tym samym kolorze wanna i ceramika stworzą razem przyjemną i elegancką strefę relaksu.
Co prawda, ciemna łazienka to duże wyzwanie projektowe, szczególnie na małej przestrzeni, ale odpowiedni i przemyślany projekt pozwoli na stworzenie wnętrza ponadczasowego i eleganckiego.
Dodatkowe informacje: www.devo.pl
O Devo
Firma Devo, założona przez Jerzego Karwackiego, to wiodący polski producent mebli łazienkowych działający od 1990 roku. Systematycznie rozwijając i podnosząc poziom swoich produktów Devo dołączyło do grona światowych marek proponując nowe kierunki rozwoju wzornictwa mebli łazienkowych. Przekraczając kolejne granice w dążeniu do stworzenia oferty z nowoczesnymi i niebanalnymi kolekcjami, Devo przyjęło za cel spełnienie potrzeb i oczekiwań klientów o najbardziej wyszukanych gustach.