triangle shape for background

Christoph Pillet o tworzeniu w zgodzie ze sobą podczas Warsaw Home Expo 2017

– Skupiam się na relacji między produktem a człowiekiem – Christophe Pillet, jeden z najznakomitszych francuskich projektantów opowiadał o swojej przygodzie z designem, pasjach i tym, co jest najważniejsze w tworzeniu podczas spotkania prasowego na Targach Warsaw Home Expo 2017.

Chrostophe Pillet podczas konferencji prasowej, która odbyła się 6 października 2017 r., pierwszego dnia Targów Warsaw Home Expo 2017, spotkał się z dziennikarzami prasy wnętrzarskiej oraz miłośnikami jego designu. Odpowiadał na pytania dotyczące tego, czym jest dla niego piękno, na co zwraca uwagę podczas tworzenia i jak to się stało, że został designerem. Przyjechał do Polski na specjalne zaproszenie firmy Profim, z którą współpracuje. Stworzył dla niej między innymi meble biurowe z kolekcji Chic Air, która w kwietniu 2017 roku zdobyła „Oskara Designu”. Ten wyjątkowo skromny, ciepły i wesoły człowiek twierdzi, że projektuje przede wszystkim dla emocji, które jego prace mają przekazywać odbiorcom.
Nie kupujemy już produktów wyłącznie dlatego, że są one nam potrzebne, ale dlatego, że ich pragniemy – zauważył Christophe Pillet. – Projektując, staram się więc, aby były estetyczne i żeby klienci pragnęli je kupić. Skupiam się bardziej na relacji, jaka będzie zachodziła między produktem a człowiekiem, niż na samej funkcjonalności. Ta druga jest niezbędna, ale powstaje niejako przy okazji – podkreślił designer. Zwrócił też uwagę, że podczas projektowania nie skupia się na pięknie, bo nie o to chodzi w jego pracach.

Sensem designu jest przede wszystkim fakt, żeby dać ludziom to, czego potrzebują – wyjaśnił Pillet. – Podczas projektowania kolekcji Chic dla firmy Profim miałem stworzyć meble, które sprawią, że w biurze będzie bardziej przyjaźnie, gdy się na nie patrzy. Zatem moja praca nie polegała na tym, żeby stworzyć te meble, aby były piękne. Oczywiście to ważne, żeby były ładne, ale w tym przypadku bardziej zależało mi na tym, aby były przyjazne dla odbiorców.

Pillet porównał projektowanie do pisania książki.

Jeśli piszemy jakąś opowieść, mamy na myśli konkretną historię, którą chcemy opowiedzieć. Zastanawiamy się, czy ludzie ją zrozumieją i w jaki sposób przyjmą – wyjaśniał designer. – Oczywiście może tak się zdarzyć, że nasza historia nie do każdego odbiorcy trafia. Jeśli moja praca jest dobra tak, że ja jestem z niej zadowolony, to czasem myślę, że gdybym napisał moją historię inaczej, to byłoby więcej osób, które by ją zrozumiały. Jednak wtedy musiałbym obniżyć jakość mojej pracy, a tego nie chcę. W związku z tym zawsze staram się pracować w zgodzie ze sobą i tworzyć projekty, które przede wszystkim przemawiają do mnie.

Christophe Pillet opowiadał też między innymi o tym, w jaki sposób on, jako pasjonat gry w zespole rockowym został designerem i o swoich planach na przyszłość. Konferencja zorganizowana przez firmę Profim, z którą projektant współpracuje, była także okazją do porozmawiania z nim osobiście, ale przede wszystkim zapoznaniem się z najnowszymi kolekcjami mebli Chic oraz Chic Air.

16.10.2017