Architektura to niezwykła dziedzina, która łączy wiedzę techniczną z wrażliwością humanistyczną i artystyczną. Projektanci wykorzystując te umiejętności, tworzą wyjątkowe i oryginalne bryły budynków oraz wnętrza. W ostatnim czasie, wraz z postępem technologicznym, okazało się, że nie tylko człowiek potrafi wykazać się wyobraźnią i kreatywnością. Sztuczna inteligencja to głośny temat, który budzi wiele kontrowersji i prowokuje do dyskusji, kwestionując tradycyjne wyobrażenia o zawodzie architekta.
Proces projektowy, począwszy od analiz i założeń, a kończąc na uzyskaniu ostatecznego pozwolenia na budowę, potrafi trwać wiele miesięcy, a nawet lat. Przejście przez wszystkie etapy wymaga wielu godzin ciężkiej pracy i obliczeń. Technologia wspomaga architektów od wielu lat, a nowoczesne programy umożliwiają szybsze tworzenie dokumentacji i kalkulacje. Najnowsze narzędzie, jakim jest sztuczna inteligencja, oferuje nowe możliwości doskonałości architektonicznej. Błyskawicznie analizując ogromne zbiory danych, sztuczna inteligencja określa czynniki, które kształtują decyzje projektowe, pomagają dysponować zasobami i zwiększają wydajność projektu. AI bada mapy, czynniki środowiskowe, potencjalne zagrożenia, a nawet parametry konstrukcyjne.
Sztuczna inteligencja nie tylko redefiniuje ?nudne? obowiązki architektów, ale też wspomaga ich w zwiększaniu kreatywności projektowej. Dzięki zdolności do generowania nowatorskich koncepcji, AI może być dla projektantów źródłem inspiracji. Komputerowo wygenerowane pomysły, później udoskonalane i personalizowane, tworzą unikalne połączenie ludzkiej wizji z możliwościami oferowanymi przez sztuczną inteligencję.
Chociaż rozwój AI niesie ze sobą duże nadzieje, wprowadza on też szereg pytań i wątpliwości. W miarę korzystania w coraz większym stopniu przez architektów ze sztucznej inteligencji przy tworzeniu i podejmowaniu decyzji, uwidaczniają się obawy dotyczące zaniku pierwiastka ludzkiego i unikalności w projektach. Pojawia się ryzyko standaryzacji i utraty różnorodności w estetyce architektonicznej, co podważa wyjątkowość, jaką architekci wnoszą do swoich projektów.
Czy możliwa jest synergia sztucznej inteligencji z architekturą z równoczesnym wyeliminowaniem potencjalnych zagrożeń? Jak rozwój technologii wpłynie na zawód architekta? Czy AI pozbawi projektantów pracy?
Na te oraz inne pytania poznamy odpowiedź na bezpłatnym webinarze OKK! design "AI ? jaki będzie miała wpływ na zawód architekta" już 13.09.2023 o godz. 12:00. Mecenasem wydarzenia jest marka Samsung, a Partnerem ? Barlinek. O tym "Jak stworzyć inteligentny dom z urządzeniami Samsung?" opowiedzą Paweł Brzezicki, Tomasz Drężek, trenerzy Samsung. Firmę Barlinek reprezentuje Jacek Kula.
Gościem specjalnym webinaru będzie dr hab. Jan Sikora prof. ASP, architekt oraz wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Przestrzeni Publicznych. Od dłuższego czasu interesuje się rozwojem AI, prowadząc liczne projekty. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o temacie sztucznej inteligencji i jej wpływie na przyszłość projektowania, serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu!
AGENDA SPOTKANIA:
12.00 - powitanie widzów - Olga Kisiel-Konopka, OKK! PR
12.05 - prezentacja Mecenasa webinaru: Jak stworzyć inteligentny dom z urządzeniami Samsung? - Paweł Brzezicki, Tomasz Drężek
12.25 - prezentacja: Inteligentne podłogi Barlinek - Jacek Kula
12.40 - wystąpienie gościa specjalnego: AI - jaki będzie miała wpływ na zawód architekta?! dr hab. Jan Sikora prof. ASP
13.10 - pytania na forum od widzów
Więcej informacji: https://www.facebook.com/okkdesignPL
Fot. Frank Kawka Architects (https://fkarchitects.co/work).
Pracownia jest fikcyjna i została w całości wygenerowana przez sztuczną inteligencję. To projekt / wirtualna instalacja studentów gdańskiej ASP. Ani pracownia nie istnieje, ani realizacje i projekty nigdy nie powstały. Cała pracownia została wygenerowana przez AI i jest w pełni fikcyjna: od wizualizacji, przez opis i logotypy nagród. Celem instalacji jest poruszenie pytań o przyszłość zawodu projektanta oraz o rolę AI w twórczości XXI wieku.
Studenci Architektury Przestrzeni Kulturowych: Stefania Zhang, Dominika Gdaniec, Marta Olszewska, Aleksandra Dąbrowska i Weronika Gauda zmierzyli się z problemem związanym z AI a efektem prac była między innymi fikcyjna pracownia stworzona przez AI: https://fkarchitects.co - wirtualna instalacja, która powstała jako ważny głos w dyskusji o sztucznej inteligencji.
Dodatkowe informacje: www.okkdesign.pl